Szent István-templom

Fax: +36-76/467-039

E-mail: ujplebania@pr.hu

Weblap: www.ujplebania.hu

A neoreneszánsz, rendkívül gazdag formakinccsel rendelkező templom építése az akkori szénapiac helyén 1872-ben kezdődött az alapkőletétellel. A templomot Peitler Antal váci püspök szentelte fel 1880-ban. A monumentális templom 65 méter magas, tiszteletet parancsoló, égbenyúló tornyai már messziről magukra vonják a tekintetet. A bejárat előtt ión oszlopos árkádsor húzódik, tetején bal oldalt Pál, jobb oldalt Péter apostol szobra áll. Pál kardot, Péter pedig a mennyország kulcsait tartja a kezében. Az árkád fölött félkörös üvegablak látható, az oromzat tetején, a kőkolonádon pedig a négy evangélista szobra jelenik meg. A templombelső összes falfestményét Lohr ferenc és Tary Lajos készítette. A főoltár azt ábrázolja, amint István király felajánlja a koronát Máriának. 2006-ban avatták fel Szent István bronz szobrát a templom melletti kertben.

A templom tornyában harangjáték működik. Létrejöttén nagyon sok önzetlen ember fáradozott. A harangok elkészítésének költségeit főként magánszemélyek és vállalkozók pénzadományaiból fedezték. A többi, az elektronika, a felszerelés és a többi járulékos költség a hívek támogató perselyadományokból lett fizetve. Felszentelésükre, 2012. augusztus 20-án, a templom búcsúján került sor. A harangjáték megtekinthető szakmai bemutatóval, a minden év szeptemberében megrendezett, Templomok Éjszakája című rendezvénysorozat keretében.

A harangjáték napközben többször is megszólal. A tizenkét harang közreműködésével, igen széleskörű az eljátszható dallamok száma. A repertoárban főként katolikus énekek hallhatók, de emellett régi magyar népdalok, helyi népdalok, megzenésített versek dallamai, régi magyar táncdalok, híres zeneszerzők műveinek ismertebb részletei, valamint más népszerű dallamok is elhangoznak.

A harangjáték meghallgatható,

hétköznaponként: 8.05; 14.05; 19.06 szombaton: 8.05; 12.05; 16.05; 19.06 vasárnap: 8.05; 10.00; 12.05; 16.05; 19.06 időpont kezdettel. Áprilistól októberig az esti harangjáték 19.06 helyett, 20.06-tól hallható.

Telefon: (+36-76) 562-039