Morell Mihály Kiskun Múzeumnak adományozott művei és az Égi vándor köztéri szobor

Kiskun Múzeum
6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos u. 9.

Móra Ferenc Gimnázium előkertje
6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth u. 9.

Morell Mihály festő, szobrász és vágó 1911-ben Zomboron született. Családja a Vajdaságból a Monarchia összeomlása idején Kiskunfélegyházára menekült. Ifjúságát Félegyházán töltötte, 1931-ben a Kiskunfélegyházi Városi Katolikus Szent László Gimnáziumban (ma Móra Ferenc Gimnázium) érettségizett, ahol Szántó Piroskával osztálytársak voltak. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán Glatz Oszkártól festészetet, Kisfaludi Strobl Zsigmondtól szobrászatot tanult. A diploma megszerzése után visszatért az alma materbe mint az iskola rajztanára.

1941-től Budapesten a filmszakmában dolgozott. A Hunnia Filmgyárban rendezőasszisztensként, majd vágóként főszerepet játszott számos, ma már klasszikusnak számító magyar film létrejöttében, mint pl. Emberek a havason, Ének a búzamezőkről, Légy jó mindhalálig, Szindbád, Gyöngyvirágtól lombhullásig, A tizedes és a többiek, Árvácska, stb.

1955 után a szobrászat tölti ki maradék alkotó idejét. A filmgyár megrendelésére elkészítette a filmművészet nagyjainak portrészobrait. Szobrai a 20. század európai szobrászatának több elemét magában foglalják. Szobrászata korát megelőző plasztika. Nagyon erős a gondolatiságuk, s mindegyikünket érintő életérzést hordoznak. A kor atmoszféráját megragadó szobrász. Leghíresebb, s talán a legnépszerűbb szobra a Bukott angyal.

Nyugállományba vonulása után, az 1990-es évektől már csak fest. Lenyűgöző színvilággal, dinamizmussal, sokszor kozmikus látásmóddal.

A város felkérésére 1997-ben elkészítette az I. világháborús emlékmű tüzéreket ábrázoló domborművét.

Az évek során több tárlatot rendeztek műveiből Kiskunfélegyházán a Kiskun Múzeumban, Budapesten a Dorottya utcai kiállítóteremben, a Fészek Művészklubban, a Csók István Galériában, a Vigadó Galériában, a győri Xantus Múzeumban, 1996-ban városunkban, a Móra Ferenc Művelődési Központban. 2002-ben a Kiskun Múzeumban állandó kiállítása nyílt a városnak ajándékozott alkotásaiból.

Tagja a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének, valamint a Magyar Szobrász Társaságnak. Alkotó munkásságáért számos kitüntetést kapott. Ezek a következők: a Magyar Népköztársaság Érdemes Művésze, a Köztársaság Csillagrendje, Életmű- díj, Gundel Művészeti Díj Életműdíja.

2007-ben megkapta városunk legnagyobb kitüntetését, a Kiskunfélegyháza díszpolgára címet.

Szoborterveiről grafikákat készített, ezek a Kiskun Múzeum állandó kiállításán láthatók.

Életének 101. évében hunyt el 2013. június 2-án Budapesten, sírja az Óbudai temetőben található. Nem érhette meg szobrának, az Égi vándornak felállítását egykori iskolájának, a Móra Ferenc Gimnáziumnak előkertjében.

A Kiskun Múzeumban található művek listája:

Festmények:

K.85.2.1. Csendélet

K.2001.1.1. Középkor

K.2002.35.1. Fülöp király sírja

K.2002.36.1. Egy csendes éj az univerzumban

K. 2002.37.1. Sűlyedő hajó

K. 2002.38.1. Kocsiút az éji erdőn

K.2002.39.1. Művészbejáró

K. 2002.40.1. Cím nélkül(33)

K. 2002.41.1. Cím nélkül(8)

K. 2002.42.1. Mélység