Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Zubek Mihály

Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Zubek Mihály

- Félegyháza sporttörténete a kezdetektől a mai napig (kiállítás vezető gyűjteménye)
- A kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium Emlékkönyve 1809-2009
(Kőfalviné Ónodi Márta, dr. Kőfalvi Tamás)

Zubek Mihály tanító. Csongrádon született 1886-ban. Tanulmányait Csongrádon és Kiskunfélegyházán végezte. 1906-ban került Jászszentlászlóra, ahol 1910-ig működött. Miután megtörtént a kiskunfélegyházi gimnázium szabadtéri tornaudvarának feltöltése, planírozása 1913/14-es tanévben végre önálló tornatanítói állást szervezett a fenntartó. A következő évben Zubek Mihályt nevezték ki, ám a háború miatt be kellett vonulnia katonának. 1914-ben vonult be, 1916-ban került orosz hadifogságba, ahonnan csak 1921-ben jött vissza és a nagyezüst vitézségi éremmel szerelt le. Leszerelése után osztották be Jákra, ahonnan a következő évben a csongrádi állami belterületi iskolába került, itt 1924-ig tanított. Miután visszatért Kiskunfélegyházára, újra élet költözött a Tornakörbe vagy, ahogy 1924-től nevezték a Sportkörbe. Zubek Mihály harminc évig volt a gimnázium testnevelő tanára, erre az időszakra a sokszínűség a jellemző. szinte minden évben május végén a gimnázium zenés tornaünnepélyt rendezett, melyre alkalmanként a környező városok ifjúságát is meghívták, voltak bemutatók és versenyek is. A Sportkört keretén belül a diákok a testnevelés legkülönfélébb fajtáit ismerhették meg. 1925-től már különböző szakosztályok működtek párhuzamosan, játék és télisportok, torna és atlétika, birkózás és úszás, vívás és céllövészet, bokszolás és tenisz, kézilabda, sakk és repülőmodellező szakosztályok. 1925-től az iskolai sportkör az intézmény volt tanulója, a világhírű birkózó bajnok után a Varga Béla Sportkör nevet vette fel. 1926-ban került sor az első, osztályok közötti mérkőzésekre, házibajnokságra. Az 1928-as év kiemelkedően sikeresnek számított a sportkör életében, hiszen a budapesti országos versenyen I. osztályú minősítést szereztek a gimnazisták szertornászásban és szép sikereket értek el a vívók is.