Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Fülöp Imre

Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Fülöp Imre

- Félegyháza sporttörténete a kezdetektől a mai napig (kiállítás vezető gyűjteménye)
- A kiskunfélegyházi József Attila Általános Iskola 50 éve (szerk. Somogyi Sándorné)
- A kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium Emlékkönyve 1809-2009
(Kőfalviné Ónodi Márta, dr. Kőfalvi Tamás)

Fülöp Imre, testnevelő tanár. 1933. március 4.-én Kiskunfélegyházán született. Szülei jómódú emberek voltak, egy vendéglővel, valamint bornagykereskedéssel rendelkeztek. Kisgyermekkora gondtalanul telt, iskoláit szülővárosában végezte, 1951-ben az I. László Gimnáziumban érettségizett. 1948-ban államosították szülei vagyonát, így az anyagi biztonság és jólét is megszűnt. Fizikai adottsága, veleszületett tehetsége hamar a sport felé fordította. Ezen képességek szorgalommal is párosultak, így fiatalon már kiemelkedő sporteredményeket ért el atlétikában. Hiába csábította Tulit Péter, a tanítóképző tanára a tanítóképzőbe, ő a gimnáziumot választotta. Itt felsőbb évesen már ő volt a gimnázium csoportjainak a kapitánya, a fiatalabbaknak sokszor az edzője. Érettségi után felvételizett a Testnevelési Főiskolára, csakhogy tanulmányait Moszkvában kellett volna folytatnia, de Ő ezt nem vállalta. Így került Szegedre és 1951-től a Szegedi Tanárképző Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol testnevelés-biológia szakon szerzett tanári oklevelet. Itt már elsőévesként rábízták az atléták edzéseinek vezetését. Tagja lett a főiskola szinte valamennyi csapatának, tanulmányai mellett edzette a Szegedi Süketnéma Általános Iskola atléta csapatát. Gyakorló évét egy tiszántúli kis faluban, a Hajdú-Bihar megyében lévő Szentpéterszegen töltötte. Itt ismerkedett meg a tanári munka nehézségeivel, de ugyanakkor szépségeivel is. Igazi pedagógusként megszervezte a falu sportját. Egy év alatt elérte, hogy nemcsak a tanulók szerették meg a sportot, hanem felnőtt férfi és női röplabda csapatai is volt a falunak. 1954-ben visszatért szeretett városába, Kiskunfélegyházára, ahol az újonnan épült József Attila Általános Iskolában kezdett tanítani, húsz évig dolgozott itt, mellette 1968-tól szakfelügyelői munkát is ellátott. De nem csak az iskolai sportot tekintete szívügyének, hanem a város egyesületi sportját is. Megszervezte a Fáklya Sportkör kézilabda szakosztályát, aminek edzője, játékosa volt. A tanítás során szerzett tapasztalatait, mint vezető testnevelő tanár, valamint megyei szakfelügyelő adta tovább fiatal kollégáinak. Nagyon sok élversenyző, testnevelő tanár-jelölt került ki a kezei közül. Több éven keresztül volt a KSC szakmai igazgatóhelyettese. Több éven keresztül tagja volt annak a váltónak, mely az olimpiai lángot vitte. A hetvenes években visszatért a Móra Ferenc Gimnáziumba, ahol tanítványaival nyert országos bajnokságot. 1978-tól 1984-ig a megyei tanács testnevelés- és sportügyi előadója volt. Hat év után döntött úgy, hogy a hivatali munka helyett inkább visszatér a tanításhoz, így újra a Móra Ferenc Gimnázium tanára lett egészen nyugdíjba vonulásáig. A városról szóló tankönyv készítésekor őt kérték fel a városi sporttörténet megírására. Munkája során számtalan elismerésben, kitüntetésben részesült, de igazi érdemnek tanítványai sportban elért eredményeit tekintette. Minden évben voltak diákjai az országos döntőkben, sokszor győztesei, de érmesei is rendszeresen. Tanítványai szigorúnak tartották, de ugyanakkor szerették és ragaszkodtak hozzá, mert szigorán keresztül is érezték gyermekszeretetét, jóindulatát, és értékelték jó humorát, ami soha nem hagyta el. Fülöp Imre 2000. szeptember 6.-án hunyt el, a félegyházi Alsótemetőben helyezték örök nyugalomra.