Sarlós Boldogasszony Plébánia - Óplébánia

Sarlós Boldogasszony Plébánia - Óplébánia

Kiskunfélegyháza, Béke tér 2.
586 sz. műemlék

Tervezte: Grieszer József
Épült: 1812-1815
Stílusa: barokk

A 19. század elejére a többszöri renoválás, bővítés, átalakítás után sem felelt meg – az egyházi személyzet elhelyezésére – az 1755-ben épült ősi parókia. (Ez az épület ma is fennáll romos állapotában.) Ezért új plébániáról kellett gondoskodni. Építéséről 1809. április 22.-án határozott a városi tanács. Grieszer József szegedi mestert bízták meg az épület tervének elkészítésével. A kész tervet Bedekovits Lőrinc (kb. 1751-kb. 1825.) kerületi földmérő felülvizsgálta. A terv alapján az építkezés költségeit túl magasnak találta, ezért egy olcsóbb – maga által készített – egyszerűbb tervet ajánlott fel a városnak.
Ezt a tervrajzot nem fogadta el a város vezetősége. Ismét Grieszer Józsefet kérték, hogy készítsen – figyelembe véve Bedekovits ajánlásait – újabb, kevésbé költséges tervet. 1810. május 5-én készült el az új tervrajz, egy egyemeletes plébánialak építésére. A nádorispán ezt a tervet fogadta el, amelyről az írásos jóváhagyást, engedélyt 1810. augusztus 25-én kapta meg a város. Az építkezés 1812 tavaszán kezdték el, de a kellő költségvetés hiánya hátráltatta a munkát. A parókia építésének befejezése ezért csak 1815 nyarán valósult meg.
1938-ban a város az épületet kívül és belül felújítatta. Tetőzetét, a megrongálódott tetőcserepet palára cserélték ki. 1956-ban, 1968-ban és 1976-ban ismét renoválták a parókiát. A kőművesmunkákat Rádi Bertalan, Kapoli József és Tajti Károly mesterek végezték. 1974-ben az ősi plébániaépületet is renoválták. Az Országos Műemléki Felügyelőség még ebben az évben a plébánia hátsó kertjét védetté nyilvánította. A plébánia kertben látható „Lourdesi barlang”, amelyet 1956-ban Pásztor János és Maár Zoltán káplánok építettek. Egy szomorú történelmi emlék fűződik a plébánia épülethez. 1849. július 28-án, amikor Haynau Félegyházára jött, a Ótemplom tornyába kitűzette a fekete-sárga lobogót és a plébánia épületében szállt meg.